بازاریابی محتوا | Content marketing

بازاریابی محتوا | Content marketing چیست؟

بازاریابی محتوا | Content marketing
بازاریابی محتوا | Content marketing

اعضای مخاطب شما محتوای ارزشمندی از کسب و کار شما می خواهند. و این محتوا باید به گونه ای به مخاطبان برسد که در مقابل مخل بودن، طبیعی و ارگانیک باشد. بازاریابی محتوا به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا این کار را انجام دهند و فرآیند جذب، تعامل و لذت بردن از بازارهای هدف شما را شرح می‌دهد.

با تقویت بازاریابی محتوای مؤثر، می توانید دقیقاً همین کار را انجام دهید – و در نتیجه، تبدیل ها را افزایش دهید، آگاهی از برند را بهبود بخشید، درآمد را افزایش دهید، خود را به عنوان یک رهبر صنعت تثبیت کنید و موارد دیگر.

چه تازه شروع به طراحی یک استراتژی کرده باشید و چه در حال تجدید استراتژی فعلی خود هستید، ارزیابی مجدد فرآیند و ارائه راه‌های جدید برای ایجاد و اشتراک‌گذاری محتوای مورد نظر مخاطبان هرگز ضرری ندارد. در این راهنما، ما به شما یک دید پرنده از بازاریابی محتوا، انواع بازاریابی محتوا، مثال‌های بازاریابی محتوا، و نحوه اجرای استراتژی ارائه می‌دهیم.

 

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا چیست؟

انواع بازاریابی محتوا

نمونه های بازاریابی محتوا

استراتژی بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا

امروزه، استراتژی‌های بازاریابی برون‌گرا (یا هر چیزی که باعث ایجاد وقفه در اعضای مخاطبان شما می‌شود) به اندازه گذشته در ایجاد طنین‌اندازی با مخاطبان و تبدیل آن‌ها مؤثر نیست.

امروزه، محتوای شما باید به گونه ای به مخاطبان شما برسد که احساس طبیعی داشته باشد (معروف به ورودی). یک راه معمول برای انجام این کار، ایجاد یک روایت برای محتوای خود – یا گفتن یک داستان است. با انجام این کار، محتوای شما معتبرتر، جذاب تر و متناسب با مخاطبان شما احساس می شود.

بازاریابی محتوا | content marketing چیست؟

بازاریابی محتوا فرآیند برنامه ریزی، ایجاد، توزیع، اشتراک گذاری و انتشار محتوا از طریق کانال هایی مانند رسانه های اجتماعی، وبلاگ ها، وب سایت ها، پادکست ها، برنامه ها، بیانیه های مطبوعاتی، نشریات چاپی و غیره است. هدف دستیابی به مخاطبان هدف و افزایش آگاهی از برند، فروش، تعامل و وفاداری است.

 

چرا بازاریابی محتوا مهم است؟

افزایش تبدیل

روابطی بین مشتریان و کسب و کار خود ایجاد کنید که منجر به افزایش وفاداری میشود

به مخاطبان خود نشان می دهید که چگونه محصولات و خدمات شما چالش های آنها را حل می کند

یک حس اجتماعی در اطراف برند خود ایجاد می کنید

حال بیایید انواع مختلف بازاریابی محتوا را بررسی کنیم.

انواع بازاریابی محتوا

انواع مختلفی از بازاریابی محتوا وجود دارد که می توانید آنها را در استراتژی خود بگنجانید – در اینجا برخی از رایج ترین آنها آورده شده است:

1. بازاریابی محتوای رسانه های اجتماعی

با بیش از 3.6 میلیارد کاربر جهانی رسانه های اجتماعی، به راحتی می توان درک کرد که چرا بسیاری از مشاغل در بازاریابی رسانه های اجتماعی سرمایه گذاری می کنند. تعدادی پلتفرم (مانند فیس بوک، اینستاگرام، پینترست، لینکدین، اسنپ چت) برای کار و راه های مختلفی وجود دارد که می توانید در هر یک از آنها محتوا ایجاد و به اشتراک بگذارید (مانند عکس ها، ویدیوهای زنده، ویدیوهای از پیش ضبط شده، داستان ها).

2. بازاریابی محتوای اینفوگرافیک

اینفوگرافیک ها محتوا، اطلاعات و داده ها را در قالب گرافیکی و قابل درک نمایش می دهند. اینفوگرافیک ها با ترکیبی از جمله بندی ساده، عبارات کوتاه و تصاویر واضح راهی عالی برای برقراری ارتباط موثر با محتوای شما هستند. اگر می‌خواهید یک موضوع آموزشی و/یا پیچیده را تفکیک کنید تا همه مخاطبان بتوانند آن را درک کنند، به خوبی کار می‌کنند.

3. بازاریابی محتوای وبلاگ

وبلاگ ها نوع قدرتمندی از محتوای ورودی هستند و از نظر هدف و موضوع، امکان خلاقیت زیادی را دارند. با یک وبلاگ، می توانید کارهایی مانند تبلیغ سایر محتواهای داخلی و خارجی و مقالات وبلاگ از طریق پیوندها، اضافه کردن دکمه های اشتراک گذاری اجتماعی و ترکیب اطلاعات محصول را انجام دهید.

4. بازاریابی محتوای پادکست

یک نظرسنجی در سال 2020 نشان داد که 49٪ از افراد 12 تا 32 ساله در ایالات متحده در ماه گذشته به یک پادکست گوش داده اند که میانگین آن 6 ساعت گوش دادن در هفته است. به همین دلیل، بسیاری از مشاغل و رسانه ها شروع به ایجاد و اشتراک گذاری پادکست های خود کرده اند.

پادکست ها خلاقیت زیادی را امکان پذیر می کنند زیرا می توانند در مورد هر موضوعی که انتخاب می کنید باشد. علاوه بر این، شما عوامل دیگری را که مربوط به پادکست است، تعیین می‌کنید، مانند آهنگ قسمت‌ها، چه کسی در پادکست است، کجا پادکست را تبلیغ می‌کنید و طول قسمت‌ها چقدر است.

5. بازاریابی محتوای ویدیویی

بر اساس تحقیقات، 69٪ از مصرف کنندگان می گویند که ترجیح می دهند در مورد محصول یا خدمات یک برند از طریق ویدیو یاد بگیرند. علاوه بر این، بازاریابی ویدیویی می‌تواند تبدیل‌ها را افزایش دهد، بازگشت سرمایه را بهبود بخشد و به شما در ایجاد روابط با اعضای مخاطب کمک کند. می‌توانید محتوای ویدیویی خود را در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، صفحات فرود یا در وب‌سایت یک بازاریاب مشترک به اشتراک بگذارید.

6. بازاریابی محتوای تبلیغاتی پولی

تبلیغات پولی می‌تواند به شما کمک کند تا به مخاطبان گسترده‌ای دست پیدا کنید و به شما امکان می‌دهد در همه مکان‌هایی که می‌خواهید دیده شوید قرار بگیرید – تبلیغات پولی به‌ویژه زمانی که با بازاریابی ورودی همراه می‌شوند سودمند هستند. مکان های زیادی وجود دارد که می توانید تبلیغات پولی را به اشتراک بگذارید، از جمله در رسانه های اجتماعی، صفحات فرود، بنرها و محتوای حمایت شده.

 

 

استراتژی بازاریابی محتوا | content marketing

اهداف SMART را تعیین کنید.

KPI های خود را تعیین کنید.

کانال های محتوای خود را انتخاب کنید.

در مورد نوع محتوا تصمیم بگیرید.

بودجه تعیین کنید

ایجاد و توزیع محتوا.

تجزیه و تحلیل و اندازه گیری نتایج.

شما می توانید در مورد استراتژی بازاریابی محتوای خود همانطور که به برنامه بازاریابی محتوای خود فکر می کنید فکر کنید – بیایید به مراحلی بپردازیم که می خواهید برای ایجاد یک استراتژی موثر انجام دهید.

اسمارت استراتژی | SMART strategy
اسمارت استراتژی | SMART strategy

1. اهداف SMART را تعیین کنید.

اولین بخش از استراتژی بازاریابی محتوا، تعیین اهداف هوشمندانه است. اینها باید مختص کسب و کار شما باشند – احتمالاً مکمل اهداف بازاریابی و شرکت شما هستند.  هر کدام از حروف کلمه ی smart  یک معنا میدهد و کل این کلمه یعنی بازاریابی محتوای هوشمندانه .
S = به معنای specific یا مشخص بودن . یعنی هدف و بازاریابی محتوای شما باید مشخص (specific) باشد.
M = به معنای Measurable یا قابل اندازه گیری بودن . باید ابعاد بازاریابی محتوا قابل اندازه گیری و دسترسی باشد.
A = به معنای Attainable یا دست یافتنی : باید منطقی قابل دسترسی باشد.
R = به معنای Relevant یا مرتبط بودن : بازاریابی محتوای شما باید مطابق و مرتبط با کسب و کار شما باشد.
T = به معنای Time-bound یا زمان بندی شده باشند : اهداف و بازاریابی محتوای کسب و کار شما باید زمان بندی شده باشند .

در اینجا چند نمونه از اهداف SMART آورده شده است:

آگاهی از برند را بهبود بخشید

افزایش درآمد

تبدیل ها را افزایش دهید

بهبود وفاداری به برند

تعامل مشتری را افزایش دهید

ایجاد ارتباط و اعتماد بین مشتریان بالقوه و مشتریان

جذب شرکای استراتژیک

 

2. KPI های خود را تعیین کنید.

در مرحله بعد، شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) را برای اهداف SMART خود تنظیم کنید. KPI ها نقاط داده قابل اندازه گیری هستند که می توانید از آنها برای اندازه گیری عملکرد واقعی خود در برابر هدف خود استفاده کنید.

KPI مرتبط با هدف هوشمند

آگاهی از نام تجاری ترافیک سایت، دنبال کنندگان رسانه های اجتماعی، ثبت نام در اشتراک، اشاره (توسط مشتریان و شرکا)

درآمد فروش روزانه، ترافیک سایت

تبدیل نرخ تبدیل، نرخ رها شدن سبد خرید، روند نرخ حمل و نقل مرتبط، روند قیمت رقابتی

وفاداری به برند مشتریان بازگشتی، مروجین، بررسی محصول، ارجاعات

تعامل با مشتری لایک، اشتراک گذاری، فالو، منشن، بک لینک

ارتباط و اعتماد مشتریان بازگشتی، مروجین، فالوورها، ذکرها

شرکای استراتژیک مشارکت های جدید، منشن ها، بک لینک ها

 

3.در مورد نوع آن تصمیم بگیرید

در مرحله بعد، نوع محتوایی را که ایجاد می کنید انتخاب کنید. برای انجام این کار، با فکر کردن به مخاطبان هدف و شخصیت های خریدار شروع کنید.

به سوالات زیر در مورد مخاطبان هدف خود پاسخ دهید تا به شما کمک کند تا انواع محتوای مناسب را برای آنها محدود کنید:

آنها از شما چه نیازی دارند؟

آنها به دنبال غلبه بر چه چالش هایی هستند؟

چرا آنها به محصول یا خدمات شما نیاز دارند؟

چگونه می توانید به موفقیت آنها کمک کنید؟

وقت خود را کجا می گذرانند؟

سپس، نگاهی به انواع مختلف محتوایی که قبلاً بررسی کردیم بیندازید تا تصمیم بگیرید کدام نوع محتوا را ایجاد می کنید.

 

4. کانال های محتوای خود را انتخاب کنید.

هنگامی که در مورد نوع محتوایی که با آن بازاریابی می کنید تصمیم گرفتید، وقت آن است که کانال های محتوای خاص خود را انتخاب کنید. محتوای خود را کجا به اشتراک می گذارید؟ از کجا زندگی می کند و از کجا به اشتراک گذاشته می شود؟

برای برخی از انواع محتوا، کانالی که باید با آن کار کنید واضح است. به عنوان مثال، اگر محتوای فیس بوک ایجاد می کنید، کانال شما خود پلت فرم اجتماعی خواهد بود.

 

5. بودجه تعیین کنید.

حالا، بودجه خود را تنظیم کنید. در مورد نوع محتوایی که ایجاد می کنید و کانال هایی که آن محتوا را بازاریابی می کنید فکر کنید.

سپس برای تعیین بودجه خود سوالات زیر را از خود بپرسید:

 

آیا برای ایجاد محتوا نیاز به خرید نرم‌افزار یا فناوری دارید (مانند نرم‌افزار طراحی گرافیک مانند Adobe Photoshop، اشتراک Canva، دوربینی برای گرفتن عکس‌ها و فیلم‌های با کیفیت بالا)؟

آیا نیاز به استخدام بازاریاب یا طراح محتوا (مانند هنرمندان، نویسندگان، ویراستاران، طراحان) دارید؟

آیا باید برای فضای تبلیغاتی هزینه کنید؟

آیا برای تقویت یا اندازه گیری نوع خاص محتوای خود نیاز به دسترسی به ابزار یا منابع خاصی دارید؟

توجه داشته باشید که پاسخ‌های شما چگونه بر بودجه شما تأثیر می‌گذارد – چه افزایش یا کاهش در آنچه قبلاً تخمین زده‌اید.

6. ایجاد و توزیع محتوا.

محتوای خود را ایجاد و توزیع کنید تا مخاطبان شما بتوانند آن را مصرف کنند – و احتمالاً تبدیل کنند. برای اطمینان از اینکه به طور مداوم محتوا تولید می کنید و آن را بین مشتریان احتمالی و مشتریان خود به اشتراک می گذارید، از تقویم رسانه های اجتماعی یا تقویم محتوای سرمقاله استفاده کنید.

این به تیم شما کمک می‌کند تا از تمام محتوایی که ایجاد می‌شود مطلع باشد و همچنین به شما امکان می‌دهد آن را زودتر از موعد برنامه‌ریزی کنید.

از یک تقویم سرمقاله رایگان برای برنامه‌ریزی و بهینه‌سازی تمام محتوای بازاریابی خود استفاده کنید تا به شما در افزایش نرخ تبدیل کمک کند.

7. تجزیه و تحلیل و اندازه گیری نتایج.

در نهایت، نتایج خود را تجزیه و تحلیل و اندازه گیری کنید تا بتوانید تغییرات لازم را برای افزایش تلاش های بازاریابی محتوای خود و دستیابی به مخاطبان بیشتری ایجاد کنید.

 

اگر تخصص کافی در زمینه ی دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی محتوا ندارید، میتوانید تولید محتوای کسب و کار خود را به ما محول کنید. برای اخذ مشاوره با ما در تماس باشید.

برای سفارش طراحی سایت خود میتوانید بر روی کلمه ی طراحی سایت کلیک کنید و قیمت ها و تعرفه ها رو مشاهده کنید.