آموزش صفرتا صد گوگل آنالیتیکس Google Analytics 

آموزش صفرتا صد گوگل آنالیتیکس Google Analytics 

آموزش صفرتا صد گوگل آنالیتیکس Google Analytics

آموزش صفرتا صد گوگل آنالیتیکس Google Analytics  – گوگل اخیراً اعلام کرد که در ژوئن 2023 یونیورسال آنالیتیکس غروب می کند. این بدان معناست که اگر برای تغییر به Google Analytics صبر کرده اید، زمان شما تقریباً به پایان رسیده است.

من از بسیاری از بازاریابان و صاحبان مشاغل شنیده ام که در مورد تغییر هیجان زده نیستند. تغییر همیشه سخت است، اما من واقعاً فکر می کنم این تغییر چیز خوبی خواهد بود. برای شروع، داده‌های بسیار بیشتری را ارائه می‌کند و قابل تنظیم‌تر است—به این معنی که می‌توانید آنچه را که برایتان مهم است، نه فقط آنچه را که Google فکر می‌کند ممکن است برایتان مهم باشد، پیگیری کنید.

این راهنما همه چیزهایی را که برای تغییر نیاز دارید، از جمله کارهایی که می‌توانید با Google Analytics 4 انجام دهید، نحوه انجام سوئیچ، و نحوه شروع با پلتفرم جدید را راهنمایی می‌کند. -آموزش صفرتا صد گوگل آنالیتیکس Google Analytics

چه انتظاری می توانید داشته باشید؟ عملکردهای گزارش جدید، ویژگی های پیشرفته و بینش های پیش بینی کننده، این نسل جدید GA را قدرتمندتر از همیشه کرده است.

مشاوره = 09960636013

 

گوگل آنالیتکس Google Analytics چیست؟

Google Analytics 4 جدیدترین نسخه Google Analytics است. این یک نسل کاملاً جدید از تجزیه و تحلیل وب است که به بازاریابان اجازه می دهد تا به طور مؤثر معیارهای مهم استفاده از مشتری را تجزیه و تحلیل کنند، نه فقط ترافیک را ردیابی کنند.
Google Analytics 4 کل مسیر مشتری را در چندین پلتفرم ردیابی می کند و از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی استفاده می کند تا بینش دقیق تری در مورد نحوه تعامل کاربران با وب سایت و برنامه شما ارائه دهد.

GA4 همچنین بر حفظ حریم خصوصی مشتری متمرکز است. این در مواجهه با برخی از آخرین قوانین حفظ حریم خصوصی، مانند GDPR و CCPA است. GA4 با ردیابی اول حریم خصوصی، اندازه‌گیری داده‌های بین کانالی و تجزیه و تحلیل پیش‌بینی‌کننده مبتنی بر هوش مصنوعی، ابزاری پیشرفته است که بینش‌های بی‌نظیری را ارائه می‌کند.

آموزش صفرتا صد گوگل آنالیتیکس Google Analytics 
آموزش صفرتا صد گوگل آنالیتیکس Google Analytics

 

خرید بک لینک قوی و تضمینی

تفاوت بین Google Analytics 4 و Universal Analytics چیست؟

واضح ترین تفاوت بین Google Analytics 4 و Universal Analytics این است که GA4 شما را قادر می سازد تا از فعالیت هایی که در وب سایت ها و برنامه ها رخ می دهد گزارش دهید. تعدادی تفاوت دیگر نیز وجود دارد، از جمله
Google Analytics 4 دارای داشبورد جدیدی است
اولین تغییری که احتمالاً متوجه آن خواهید شد داشبورد کاملاً جدید است. ساده‌تر است و بسیاری از گزارش‌هایی که به آن‌ها عادت داشتید از بین رفته یا منتقل شده‌اند. نوار پیمایش سمت راست شامل دکمه‌هایی برای خانه، گزارش‌ها، کاوش، تبلیغات، پیکربندی و کتابخانه است.

نمای داشبورد اصلی google analytics 4

در پایین، زیر Insights، بینش‌های پیش‌بینی‌کننده بر اساس هوش مصنوعی Google را مشاهده خواهید کرد. در بخش بعدی به ویژگی‌ها و معنای آنها عمیق‌تر می‌پردازم، بنابراین به خواندن ادامه دهید!

آموزش رایگان سئو

همه اندازه‌گیری‌ها رویدادهایی در GA4 هستند

با Universal Analytics، بازدید از صفحه مهمترین معیار بود. با Google Analytics 4، همه اندازه‌گیری‌ها رویداد هستند. به جای دیدن داده های کلی، اکنون می توانید درک کامل تری از نحوه تعامل کاربران با برنامه و وب سایت خود به دست آورید.

این برای شما چه معنایی دارد؟ همچنان می‌توانید گزارش‌های سطح جلسه را مشاهده کنید، اما توانایی تجزیه آن از طریق تعامل به معنای گزارش‌ها و بینش‌های عمیق‌تر است.

GA4 همچنین دارای مجموعه ای از معیارهای جدید است. این موارد شامل معیارهای تعامل مانند:

جلسات درگیر
نرخ تعامل
زمان نامزدی
همچنین تعدادی از ابعاد دیگر، از جمله اسناد، جمعیت‌شناسی، رویدادها و غیره را ردیابی می‌کند.

این یک تغییر بزرگ است، اما در واقع ردیابی مشتریان را در طول سفر آسان‌تر می‌کند. GA در ابتدا فرض می‌کرد که بازدید از صفحه مهم‌ترین معیار است – این دیگر درست نیست. ممکن است پارامترهای جدید منحنی یادگیری داشته باشند، اما شما به داده های بیشتری دسترسی خواهید داشت.

با گوگل آنالیتیکس 4 به بینش های پیش بینی کننده دسترسی پیدا کنید

در حالی که نگاه کردن به رفتارهای گذشته برای درک مخاطبان مفید است، اما به شما در تصمیم گیری فعالانه کمک نمی کند. با معیارهای پیش‌بینی قدرتمند GA4، می‌توانید تصمیمات مبتنی بر داده را در مقیاس بزرگ بگیرید.

این چگونه به نظر میرسد؟ برای اکثر کسب و کارها، تجزیه و تحلیل پیش بینی کننده می تواند به طور قابل توجهی بر کمپین های هدف گیری مجدد تأثیر بگذارد. معیارهای هوش مصنوعی عبارتند از:

احتمال خرید
احتمال ریزش
پیش بینی درآمد
با معیارهای بالا، می توانید بر اساس رفتارهای پیش بینی شده مخاطبان ایجاد کنید. به عنوان مثال، کاربرانی که احتمالاً در 7 روز آینده خرید می کنند یا کاربرانی که احتمالاً بیش از 500 دلار در یک خرید خرج می کنند.

سپس می توان این مخاطبان را با استفاده از کمپین های تبلیغاتی گوگل یا حتی در رسانه های اجتماعی هدف قرار داد.

این معیارها همچنین می توانند ما را بهبود بخشند

عملکرد bsite شما می توانید بر اساس رفتارها و نیازهای مخاطبان مختلف، قیف های سفارشی ایجاد کنید. با جمع‌آوری داده‌های بیشتر، پیشنهادات همچنان بهبود خواهند یافت.

GA4 به بازاریابان کنترل بیشتری می دهد

GA4 به شما امکان می‌دهد داشبورد را سفارشی کنید و به شما امکان می‌دهد گزارش‌هایی را ببینید که بیشترین اهمیت را برای کسب و کار شما دارند. حتی در ارتباط با Google Data Studio به خوبی کار می‌کند تا بتوانید تجسم‌های سفارشی داده‌های جمع‌آوری‌شده را ایجاد کنید.

همچنین می توانید بخش های سفارشی را بر اساس رویدادهای ماشه ایجاد کنید که اساساً زیر مجموعه ای از رویدادهایی هستند که در وب سایت یا برنامه شما رخ داده اند. این به شما امکان می دهد تا تعاملات مشتری را با دقت بیشتری پیگیری کنید.

به عنوان مثال، شما می توانید بخش هایی را در تمام رویدادهای تبدیلی که در یک مکان خاص رخ داده اند ایجاد کنید. این قابلیت ها این امکان را فراهم می کند که دید دقیق تری از کاربران و رفتارهای آنها داشته باشید.

ردیابی کراس پلتفرم
وقتی کاربران در بیش از یک پلتفرم فعال هستند چه اتفاقی می‌افتد؟ با گوگل آنالیتیکس قدیمی، ردیابی کاربران در سراسر پلتفرم ها تقریبا غیرممکن بود. Google Analytics 4 جدید داده های وب و برنامه را در یک ویژگی ردیابی می کند (از این رو نام بتای Google Analytics App+Web).

ردیابی بین پلتفرمی شما را قادر می سازد تا سفر کامل مشتری از جمله جذب، تعامل، کسب درآمد و حفظ را مشاهده کنید. می‌توانید از GA4 برای ردیابی تجربه کاربر از ابتدا تا انتها و از پلتفرمی به پلتفرم دیگر استفاده کنید.

این کار از طریق شناسه های کاربری منحصر به فرد اختصاص داده شده در هنگام ورود به برنامه یا وب سایت انجام می شود.

با اسکریپت gtag.js مناسب، شناسه کاربری برای هر جلسه ورود به سیستم از وب سایت یا برنامه به Google Analytics ارسال می شود. شناسه به ویژگی GA4 گزارش می‌شود و تمامی معیارهای کاربر ثبت می‌شود. هنگامی که کاربر مجدداً در یک پلت فرم جایگزین وارد می شود، گزارش ها داده های کاربر را به شناسه منحصر به فرد او متصل می کنند و از جایی که متوقف شده است ادامه می دهند.

این اطلاعات فوق‌العاده مفیدی برای هر بازاریاب است، زیرا به شما امکان می‌دهد تا تجربه کاربران خود را در بین پلتفرم‌ها بهتر درک کنید. همچنین می‌توان از داده‌ها برای برون‌یابی اطلاعات برای جمعیت‌شناسی عمومی و ساخت مدل‌های دقیق‌تر مشتری استفاده کرد

نحوه راه اندازی گوگل آنالیتکس Google Analytics 4

از آنجایی که Google Analytics 4 می تواند برای وب سایت یا برنامه شما (یا هر دو) استفاده شود، دو فرآیند راه اندازی جداگانه وجود دارد. آنها در زیر مشخص شده اند.

در کنار یک ملک موجود
اگر در حال حاضر دارای ویژگی Universal Analytics برای وب‌سایت خود هستید، راه‌اندازی ویژگی Google Analytics 4 را می‌توان با «دستیار راه‌اندازی GA4» تکمیل کرد.

در Google Analytics، روی «Admin» در سمت چپ پایین صفحه کلیک کنید.
در ستون Account، حساب مورد نظر را انتخاب کنید:
نحوه تنظیم Google Analytics 4 – ستون حساب
در ستون Property، ویژگی Universal Analytics را انتخاب کنید که در حال حاضر داده ها را برای وب سایت شما جمع آوری می کند:
نحوه تنظیم Google Analytics 4 – Property Column
در ستون Property، GA4 Setup Assistant را انتخاب کنید:
نحوه راه اندازی Google Analytics 4 – Setup Assistant
روی «شروع به کار» در زیر «می‌خواهم یک ویژگی جدید Google Analytics 4 ایجاد کنم:» کلیک کنید.
نحوه تنظیم Google Analytics 4 – ایجاد ویژگی جدید GA4
اگر سایت شما از تگ gtag.js استفاده می‌کند، می‌توانید «فعال کردن جمع‌آوری داده‌ها با استفاده از برچسب‌های موجود» را انتخاب کنید.
روی “ایجاد ملک” کلیک کنید.
چگونه Google Analytics 4 را راه اندازی کنیم – یک ویژگی جدید Google Analytics 4 ایجاد کنید
اگر نمی‌توانید «جمع‌آوری داده‌ها را با استفاده از برچسب‌های موجود خود فعال کنید»، به یکی از سه دلیل است:

سازنده وب سایت شما/CMS هنوز از تگ gtag.js پشتیبانی نمی کند.
شما از گوگل تگ منیجر استفاده می کنید.
وب سایت شما با analytics.js برچسب گذاری شده است.
در هر سه مورد، باید خودتان تگ را اضافه کنید.

Google Analytics برای Firebase
برای ارتقای حساب Firebase خود به Google Analytics 4، این مراحل را دنبال کنید:

وارد کنسول Firebase شوید.
در پنل سمت چپ به Analytics > داشبورد بروید.
روی «شروع ارتقا» در بنر بالای صفحه کلیک کنید.
برای تکمیل ارتقا، دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید.
پس از ارتقا، می توانید تجزیه و تحلیل برنامه را هم در کنسول Firebase و هم در Google Analytics پیدا کنید.

چگونه از گوگل آنالیتیکس Google Analytics 4 استفاده کنم؟

اکنون که قدرت پلتفرم جدید گوگل آنالیتیکس را درک کرده اید، نحوه استفاده از آن را به شما آموزش می دهم. من می گویم یک منحنی یادگیری برای پلتفرم وجود دارد، و این قطعاً می تواند ناامید کننده باشد.

با دنبال کردن مراحل زیر شروع کنید. این به شما کمک می کند تا اصول اولیه و نحوه پیمایش پلت فرم جدید را درک کنید. اگر هنوز اطلاعات مورد نیاز خود را نمی‌بینید، برای یک دوره طولانی‌تر ثبت‌نام کنید یا برای کمک بیشتر با تیم من تماس بگیرید.

نوار جستجوی جدید را تست کنید

نوار جستجو در GA4 به شما امکان می دهد بیش از هر زمان دیگری دسترسی داشته باشید، از جمله پاسخ های فوری برای سؤالات خاص (مانند «تعداد کاربر در این ماه در مقایسه با سال گذشته»)، گزارش ها یا اطلاعات بینش خاص، پیکربندی دارایی، یا دسترسی به محتوای راهنما.

برای مشاهده مواردی که می توانید به آن دسترسی داشته باشید، چند پرس و جو کنید، مانند «نحوه ایجاد گزارش» یا «کاربران برتر بر اساس شهر». همانطور که داشبورد جدید را یاد می گیرید، صفحه جستجو بسیار ارزشمند خواهد بود.

با داشبورد جدید آشنا شوید

حالا بیایید به داشبورد جدید نگاه کنیم. در نگاه اول، ممکن است بسیار آشنا به نظر برسد. یک ال بگیرید

با این حال، به اطراف نگاه کنید، و خواهید دید که بسیاری از گزارش هایی که به آنها عادت کرده اید، در جای قبلی نیستند.

در اینجا یک نسخه حاشیه نویسی از داشبورد آمده است. من نوار ناوبری را در سمت چپ و همچنین نمایشگرهای مختلف را برچسب گذاری کرده ام. برای این مرحله، من از حساب آزمایشی GA استفاده می کنم (که می توانید در اینجا به آن دسترسی داشته باشید)، بنابراین ممکن است کمی متفاوت از نسخه شما به نظر برسد، به خصوص اگر قبلاً سفارشی سازی آن را شروع کرده باشید.

داشبورد گوگل انالیتیکس google analytics 4

توجه: تعدادی از موارد منوی پیمایش از جمله مخاطبان و کتابخانه در این اسکرین شات نیستند، اما اگر به ویرایشگر دسترسی دارید، باید در داشبورد شما قابل دسترسی باشند.

داشبورد گزارش ها را کاوش کنید

از داشبورد، روی نماد دوم در نوار ناوبری سمت چپ کلیک کنید، نمادی که شبیه یک نمودار است:. این شما را به داشبورد گزارش‌ها می‌برد که عکس‌های فوری از گزارش‌های مختلف را به شما نشان می‌دهد. بیشتر گزارش هایی که به دیدن آنها عادت دارید در این برگه هستند، اگرچه ممکن است کمی متفاوت به نظر برسند.

برگه گزارش گوگل انالیتکس google analytics 4

حجم زیادی از داده ها در اینجا وجود دارد. من تمام آن را بررسی نمی‌کنم زیرا سایت‌های مختلف معیارهای مختلفی را دنبال می‌کنند، بنابراین ممکن است سایت شما متفاوت به نظر برسد.

اما فرض کنید می خواهید ببینید چند نفر یک صفحه خاص را مشاهده کرده اند. در این داشبورد، روی «درگیری» کلیک کنید و سپس به نمودار «نمایش‌ها براساس عنوان صفحه و کلاس صفحه» نگاه کنید.

برگه گزارش google analytics 4

همچنین می‌توانید آمار جذب، کسب درآمد و جمعیت کاربران را در اینجا مشاهده کنید. اگر می‌خواهید معیارهای مختلف را مقایسه کنید، نماد + را در بالا (در کنار نمای کلی تعامل) انتخاب کنید.

عکس فوری گزارش های خود را سفارشی کنید
یکی از ویژگی‌های مورد علاقه من، قابلیت شخصی‌سازی عکس‌های فوری گزارش‌ها است تا بتوانید داده‌هایی را که برای شما مهم‌تر است را در یک نگاه ببینید. این همچنین به شما کمک می کند GA4 را کمی بهتر بشناسید تا راحت تر از آن استفاده کنید.

ابتدا بیایید یک گزارش جدید ایجاد کنیم.

برای شروع، روی کتابخانه در پایین نوار پیمایش سمت چپ کلیک کنید. توجه داشته باشید، اگر این گزینه را نمی‌بینید (در حساب آزمایشی نیست)، به این معنی است که دسترسی سرپرست ندارید.

سپس به جدول Reports پایین رفته و روی Create a new report کلیک کنید. سپس Create an Overview Report را انتخاب کنید. از شما خواسته می شود منبع داده را ارائه دهید و GA شما را در ایجاد گزارش راهنمایی می کند. (این قسمت بر اساس نوع گزارش تغییر می کند.)

اگر می‌خواهید طرح نمای کلی خود را تغییر دهید، روی نشانگر شش نقطه درگ کلیک کنید. این به شما امکان می دهد کارت ها را بکشید و رها کنید. برای حذف کارت ها، روی نماد X کلیک کنید. اگر می‌خواهید کارت‌های جدیدی اضافه کنید، +Add Cards را انتخاب کنید.

یک رویداد جدید ایجاد کنید

رویدادها در گوگل آنالیتیکس جدید بسیار مهم هستند – در واقع، به این ترتیب تقریباً همه چیز را ردیابی خواهید کرد. برای انجام این تغییرات به یک نقش ویرایشگر در GA نیاز دارید، بنابراین اگر گزینه هایی را که ذکر کردم نمی بینید، ممکن است مشکل همین باشد.

برای ایجاد یک رویداد جدید، به تنظیمات > رویدادها بروید.
سپس روی ایجاد رویداد کلیک کنید.
جریان داده را انتخاب کنید (اگر بیش از یک ویژگی در GA دارید)
روی ایجاد ضربه بزنید.
گزارش خود را نام ببرید من پیشنهاد می کنم یک قرارداد نامگذاری ایجاد کنید و به آن پایبند باشید. به عنوان مثال، با استفاده از <مکان مخاطب، کانال جذب>، ممکن است گزارشی «بازدیدکنندگان آمریکایی از شبکه‌های اجتماعی» یا موارد مشابه نامیده شود. ایجاد یک نامگذاری استاندارد به سازماندهی شما کمک می کند.
در قسمت «شرایط تطبیق»، رویداد موجود را وارد کنید که بر اساس آن خواهد بود، مانند «کلیک کنید».
اگر می‌خواهید از پارامترهای مشابه رویداد اصلی استفاده کنید، گزینه «کپی پارامترها از رویداد منبع» را انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید رویداد جدید شما هنگام کلیک فعال شود و از قبل رویدادی برای آن وجود داشته باشد، باید این کادر را علامت بزنید.
هر تغییری را که می خواهید در رویداد جدید ایجاد کنید، مشخص کنید. برای مثال، اگر می‌خواهید زمانی که شخصی کلیک می‌کند و سپس اقدام دیگری انجام می‌دهد، آن را در اینجا اضافه کنید.
ایجاد یک گزارش در گوگل آنالیکس 4
به مخاطبان پیشنهادی مراجعه کنید
Google Analytics 4 اکنون مخاطبان جدیدی را پیشنهاد می کند. اگر به دنبال گسترش پایگاه کاربری خود یا ورود به بازارهای جدید هستید، این می تواند اطلاعات مهمی باشد. وقتی یک دارایی GA4 ایجاد می‌کنید، به Google درباره کسب‌وکارتان، از جمله دسته‌بندی صنعت خود، اطلاع خواهید داد.

Google از این اطلاعات برای ایجاد مخاطبین جدیدی استفاده می کند که ممکن است برای کسب و کار شما مناسب باشند. برای مشاهده این داده ها به مخاطبان، در زیر کتابخانه بروید. مخاطبان پیشنهادی را در زیر فهرست ساختن یک مخاطب جدید خواهید دید.

google analytics 4 مخاطبان را پیشنهاد کرد
سوالات متداول درباره Google Analytics 4

آموزش صفر تا صد گوگل انالیتکسGoogle Analytics4 چیست؟

Google Analytics 4 یک ویژگی تحلیلی جدید است که توسط گوگل ارائه شده است. به کاربران امکان می دهد داده های وب سایت ها، برنامه ها یا هر دو وب سایت و برنامه ها را تجزیه و تحلیل کنند. این یک طراحی مجدد کامل از GA است، بنابراین کمی منحنی یادگیری وجود دارد.

تفاوت بین Google Analytics 4 و GA قدیمی چیست؟

تفاوت اصلی بین Google Analytics 4 و GA قدیمی در ردیابی دو نوع دارایی متفاوت است. Google Analytics 4 می تواند تجزیه و تحلیل وب سایت ها و برنامه ها را ردیابی کند، در حالی که GA قدیمی فقط می تواند تجزیه و تحلیل وب سایت را ردیابی کند.

آیا گوگل انالیتیکس Google Analytics 4 رایگان است؟

مشابه Universal Analytics، Google Analytics 4 یک نوع دارایی رایگان است. هیچ هزینه ای با استفاده از یک (یا چند) ویژگی GA4 در حساب شما وجود ندارد.

آیا Google Analytics 4 و Universal Analytics را همزمان اجرا می کنید؟

بله، در حال حاضر می توانید هر دو پلتفرم را به صورت موازی با یکدیگر اجرا کنید. UA جمع آوری داده ها را در تابستان 2023 متوقف می کند، بنابراین مطمئن شوید که GA4 را نصب کرده اید، حتی اگر هنوز برای سوئیچ آماده نیستید.

چرا استفاده از Google Analytics 4 اینقدر سخت است؟

GA4 بسیار قابل تنظیم است، که می تواند یادگیری آن را سخت کند. با این حال، هنگامی که از آن استفاده کردید، متوجه خواهید شد که به بینش های عمیق تری دسترسی خواهید داشت که می توانید برای رشد کسب و کار خود از آنها استفاده کنید.

یک راهنمای عمیق برای Google Analytics 4: نتیجه‌گیری
Google Analytics 4 یک ابزار تحلیلی قدرتمند است که بینش ارزشمندی را به مخاطبان شما ارائه می دهد. مزایای متعددی برای GA4 وجود دارد، از جمله ردیابی بین پلتفرمی، کنترل بیشتر بر داده‌ها و بینش‌های مبتنی بر هوش مصنوعی.

خوشبختانه، راه اندازی یک ویژگی GA4 در وب سایت یا برنامه شما آسان است. مراحل ذکر شده در بالا باید کمتر از 10 دقیقه طول بکشد، بنابراین هیچ بهانه ای برای به تعویق انداختن انتقال وجود ندارد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.