نرخ بازگشت سرمایه گذاری (ROI) چیست و نحوه محاسبه

بازگشت سرمایه گذاری (ROI) Return on investment

نرخ بازگشت سرمایه گذاری (ROI) چیست و نحوه محاسبه

 

نرخ بازگشت سرمایه گذاری (ROI) چیست و نحوه محاسبه– بازده سرمایه، یکی از نسبت‌های سودآوری، معیاری برای ارزیابی سود سرمایه‌گذاری است. این نسبت «سود هر سرمایه‌گذاری» به «هزینه یک سرمایه‌گذاری» است. در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری و ارزیابی فرصت‌های سرمایه‌گذاری مختلف بسیار مفید است. معمولا با شعار کسب سود سرمایه گذاری می کنید. بنابراین اگر یک سرمایه‌گذاری بازده استاندارد شده را به دست نمی‌آورد، مسدود کردن پول در آن سرمایه‌گذاری خاص هیچ فایده‌ای ندارد.  نرخ بازگشت سرمایه گذاری (ROI) چیست و نحوه محاسبه
اما چگونه بفهمیم که آیا سود مورد نیاز را به دست می‌آوریم یا نه، یا قضاوت کنیم که آیا سود سرمایه‌گذاری بهتری وجود دارد که می‌توان با همان مقدار به دست آورد؟ یک تکنیک یا ابزار ساده و در عین حال بسیار موثر، بازگشت سرمایه است که به عنوان “ROI” معروف است. این اندازه گیری اساسی سود سرمایه گذاری شما است که به شما امکان می دهد تصمیم بگیرید که آیا باید پول بیشتری سرمایه گذاری کنید یا به سرمایه گذاری ادامه دهید یا از همان پول برداشت کنید.

فهرست مطالب
بازگشت سرمایه (ROI) چیست؟
محاسبه ROI با استفاده از فرمول
نمونه هایی از ROI
محاسبه برای سرمایه گذاری در ابزارهای مالی مانند سهام
موارد استفاده از ROI
ساده ترین اندازه گیری
فرصت های سرمایه گذاری
نظارت بر سرمایه گذاری
تصمیم سرمایه گذاری
مزایای بازگشت سرمایه (ROI)
محدودیت های بازگشت سرمایه (ROI)
نتیجه

آموزش رایگان سئو

نرخ بازگشت سرمایه گذاری (ROI) چیست و نحوه محاسبه چیست؟

ROI یا بازگشت سرمایه را می توان به عنوان معیار عملکرد یک سرمایه گذاری تعریف کرد. کارایی سرمایه گذاری برای کسب بازده آن با ROI ارزیابی می شود. بازده با توجه به هزینه سرمایه گذاری ارزیابی می شود و بنابراین ما ROI را به درصد دریافت می کنیم. این یک اندازه گیری نسبی از بازده هر مقدار مشخصی است که در یک پروژه تجاری یا سرمایه گذاری عمومی مانند سهام، صندوق های سرمایه گذاری مشترک یا هر دارایی دیگری سرمایه گذاری شده است. ROI یک نسبت عمومی است و برای یک سرمایه گذار، هر چه این نسبت بیشتر باشد، مزایای بیشتری دارد.
به عبارت دیگر، می توان آن را به عنوان سود افزایشی یا سود حاصل از یک عملیات تجاری تقسیم بر هزینه عملیاتی (هزینه عملیاتی) توضیح داد. کارایی کسب و کار و اینکه آیا منابع به طور بهینه استفاده شده اند یا خیر را ارزیابی می کند. این یک معیار مالی بسیار مهم برای شرکت های سهامی عام برای مدیریت است که رضایت سهامداران را جلب کند. برای کسب و کارهای کوچک و متوسط، برای ارزیابی عملکرد پروژه ها/سرمایه گذاری ها و کسب و کارها به طور کلی استفاده می شود.

درباره سایر نسبت های سودآوری بیشتر بخوانید.

نرخ بازگشت سرمایه گذاری (ROI) چیست و نحوه محاسبه

محاسبه ROI با استفاده از فرمول
فرمول ROI به یک محدود نمی شود. بسته به نوع سرمایه گذاری یا پروژه، نسخه های زیادی وجود دارد
ROI = درآمد خالص حاصل از سرمایه گذاری / هزینه سرمایه گذاری
ROI = (درآمد –COGS) / COGS
ROI = سود سرمایه گذاری / پایه سرمایه گذاری
اولین فرمول اصلی است که در بیشتر موارد استفاده می شود. درآمد خالص حاصل از یک سرمایه گذاری در برابر هزینه آن سرمایه گذاری است.

درآمد خالص از یک سرمایه گذاری = سود حاصل از سرمایه گذاری – هزینه سرمایه گذاری

بنابراین، ROI می تواند = (درآمد حاصل از سرمایه گذاری – هزینه سرمایه گذاری) / هزینه سرمایه گذاری نیز باشد.

به خواندن ادامه دهید: ROI ANALYSIS.

نرخ بازگشت سرمایه گذاری (ROI) چیست و نحوه محاسبه

محاسبه برای سرمایه گذاری در ابزارهای مالی مانند سهام
محاسبه ROI برای سرمایه گذاری در سهام (یا هر ابزار مالی)
فرض کنید آقای A 100000 INR در سهام تاتا موتورز سرمایه گذاری کرد و پس از یک سال موقعیت خود را به مبلغ 120000 INR کوتاه کرد (سهم ها را می فروشد).

سپس، ROI = درآمد خالص سرمایه گذاری / هزینه سرمایه گذاری

= (درآمد حاصل از سرمایه گذاری – هزینه سرمایه گذاری) / هزینه سرمایه گذاری

= 120000-100000)/100000 = 20000/100000 = 20%.

بنابراین سرمایه گذاری در سهام تاتا موتورز برای آقای 20 درصد سود در سرمایه گذاری به همراه داشت.
ROI – سرمایه گذاری در املاک

فرض کنید آقای X در سال 2010 ملکی را به مبلغ 5000000 روپیه خریداری کرد. در سال 2017، او آن را به مبلغ 8000000 روپیه فروخت.

سپس ROI او = سود سرمایه گذاری/پایه سرمایه گذاری خواهد بود

= (8000000-5000000)/5000000 = 3000000/5000000 = 60%.

بنابراین، آقای X بازدهی 60 درصدی از سرمایه گذاری خود در ملک به دست آورد.

در شرایط عادی، بازدهی 60 درصدی بسیار بهتر از بازدهی 20 درصدی از معامله سهام است. اما باید این را نیز در نظر گرفت که در حالی که معامله با ROI بالاتر سه سال طول کشید تا بالغ شود، خرید با ROI کمتر تنها یک سال طول کشید تا رشد کند. بنابراین ارزش زمانی پول یا چارچوب زمانی بازگشت یک عامل اساسی قبل از نتیجه گیری است.

موارد استفاده از نرخ بازگشت سرمایه گذاری (ROI) چیست و نحوه محاسبه

استفاده از ROI در هر کسب و کار و سرمایه گذاری که هر شخصی انجام می دهد یا انجام می دهد وجود دارد.

ساده ترین روش اندازه گیری

این ساده ترین اندازه گیری درصد سودی است که سرمایه گذار در سرمایه گذاری خود به دست آورده است.

فرصت های سرمایه گذاری

ROI به تصمیم گیری بین فرصت های سرمایه گذاری مختلف کمک می کند.

نظارت بر سرمایه گذاری

می توان از آن برای محاسبه یا مقایسه بازده گذشته استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر قرار است در یک سهم سرمایه گذاری کنید، می خواهید بررسی کنید که در 5-10 سال گذشته چگونه عمل کرده است و اولین چیزی که در مورد شرکت بررسی می کنید، ROI آن است. ROI هر از گاهی بسته به عوامل مختلف تغییر می کند. می توان از آن به عنوان استفاده کرد

سیگنال برای نظارت بر سرمایه گذاری وقتی ROI مثبت برای سرمایه گذاری خوب است، ROI منفی ممکن است منجر به فروش سرمایه گذاری شود.

تصمیم سرمایه گذاری

برای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری، ROI نقش بزرگی دارد. این به مقایسه سرمایه گذاری های با عملکرد بالا و پایین کمک می کند. این به نوبه خود به سرمایه گذاران و برنامه ریزان مالی، مشاوران و مدیران کمک می کند تا با سرمایه گذاری در سرمایه گذاری هایی با بازده بالاتر، بازده سرمایه گذاری خود را بهینه کنند.

نرخ بازگشت سرمایه گذاری (ROI) چیست و نحوه محاسبه

مزایای ROI به شرح زیر است:
این به سرمایه گذاران و متخصصان مالی کمک می کند تا به سرعت چشم انداز سرمایه گذاری را بررسی کنند و بنابراین در زمان و هزینه خود صرفه جویی می کنند.
ROI همچنین به بررسی و اندازه گیری بازده بالقوه فرصت های سرمایه گذاری مختلف کمک می کند.
همچنین به درک و اندازه گیری مزایای سرمایه گذاری در بخش های خاص کمک می کند.
این به اندازه گیری رقابت در بازار کمک می کند.
مهمترین مزیت استفاده از ROI برای تصمیم گیری های سرمایه گذاری این است که ساده اما موثر است.
محاسبه ROI یکی از ساده ترین محاسبات در نسبت های مالی است.
ROI توسط افراد عادی نیز درک می شود و در مفهوم مالی و سرمایه گذاری و تجارت نیز پذیرفته شده است.
محدودیت های بازگشت سرمایه (ROI)
ROI نیز محدودیت های خاصی دارد:

خرید بک لینک

در محاسبه ROI، ضریب زمان به طور کامل نادیده گرفته می شود، که یک اشکال بزرگ اندازه گیری است. برای درک این موارد، بیایید مثالی را ببینیم، MR. X در سال 2011 10000 INR در سهام Wipro سرمایه گذاری کرد و سرمایه گذاری خود را در سال 2013 به مبلغ 15000 INR فروخت. بنابراین، بازگشت سرمایه او 50٪ است در حالی که آقای Y همان مقدار را در سهام SBI سرمایه گذاری کرد و سهام را در سال 2015 به فروش رساند. INR 15000. بنابراین بازگشت سرمایه (ROI) سرمایه گذاری آقای Y نیز 50٪ است. اما زمانی که آقای X و آقای Y مبلغ را برای آن سرمایه گذاری کردند متفاوت است. زمانی که اولی تنها در 2 سال 50 درصد سود از سرمایه گذاری به دست آورد، دومی 4 سال طول کشید تا همین میزان را به دست آورد. همه ما می دانیم که «زمان پول است»، ارزش واقعی سود 50 درصدی برای هر دو سرمایه گذار یکسان نیست. در شرایط واقعی، اگر تورم و ارزش زمانی پول را در نظر بگیریم، سود کسب شده توسط آقای Y کمتر از سود 50 درصدی آقای X است.
فرآیند محاسبه متفاوت ROI باعث گیج شدن آن به یک متفاوت می شود در حالی که یک شرکت با استفاده از یک فرمول محاسبه می کند، سرمایه گذار ممکن است با استفاده از فرمول دیگری محاسبه کند و سپس اختلاف نظر و سردرگمی ایجاد می کند.
همچنین می توانید در مورد ROI در مقابل ROE مطالعه کنید.

نتیجه

بنابراین، بازده سرمایه‌گذاری را می‌توان برای اندازه‌گیری سود سرمایه‌گذاری استفاده کرد، اما بهتر است سرمایه‌گذاری‌ها را در چارچوب زمانی مناسب نیز ارزیابی کرد تا حاشیه سود واقعی یا درصد سود به دست آید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.